مقالات

کاربرد سنگ گرانیت

کاربرد سنگ گرانیت

کاربرد سنگ گرانیت به عنوان یک سنگ ساختمانی پر استفاده در بازار ایران، این سنگ زیبا را به این جایگاه رسانده است. سنگ گرانیت نوعی سنگ آذرین درونی محسوب می‌شود. این سنگ دارای وزن بالایی است لذا کاربرد سنگ گرانیت به دلیل این ویژگی می‌تواند متمایزتر و منحصر به فرد تر از دیگر سنگ‌های ساختمانی باشد. برای آشنای با کاربردهای سنگ گرانیت بهتر است این سنگ را به خوبی بشناسید و با انواع آن آشنا شوید. چرا که برخی از سنگ‌های گرانیت ویژگی‌های متفاوتی دارند. در ادامه برای آشنایی با کاربرد سنگ گرانیت، توضیحاتی تهیه شده است، در ادامه با ما همراه باشید :

دلایل بالا بودن کاربرد سنگ گرانیت

همانطور که ذکر شد، میزان تنوع کاربرد سنگ گرانیت در صنعت ساختمان بالا است. همچنین این سنگ یکی از پر استفاده ترین سنگ‌های ساختمانی به شمار می‌رود. به صورت کلی سنگ گرانیت به دلیل ویژگی‌های خاص خود کاربردهای بسیاری دارد. این ویژگی‌ها باعث شده تا از سنگ گرانیت در بخش‌های مختلف نمای داخلی ساختمان استفاده شود. در حال حاضر سازندگان بسیاری با دانستن ویژگی‌های سنگ گرانیت از این سنگ پرکاربرد در قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده می‌کنند.

کاربرد سنگ گرانیت

برخی از سنگ‌های ساختمانی مانند سنگ گرانیت، و بازالت ممکن است هم خانواده باشند. این مسئله موجب وجود ویژگی‌های مشترک بین دسته‌بندی سنگ‌ها می شود. به صورت کلی برخی از ویژگی‌هایی که باعث پرکاربرد بودن سنگ گرانیت شده‌اند عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر آسیب‌های مختلف
 • مقاومت سایشی بالای سنگ گرانیت
 • مقاومت در برابر حرارت
 • تناسب با سایر مصالح ساختمانی
 • ساب پذیری بالا و براقیت بالای سنگ گرانیت
 • تنوع در فرآوری
 • جذب آب پایین
 • جذب روغن پایین
 • مقاومت در برابر شرایط اسیدی

بهترین انواع و کاربرد سنگ گرانیت

کاربرد سنگ گرانیت در برخی از انواع آن ممکن است کمی متفاوت باشد. این مسئله ریشه در تنوع ویژگی‌های این سنگ‌ها دارد. شناخت تنوع سنگ گرانیت در جنس آن، بیشتر به معماران توصیه می‌شود. چرا که بایستی یک معمار با تجربه در خصوص کاربرد متریال مورد نیاز در ساختمان اطلاعات دقیقی داشته باشد. یکی از انواع پرطرفدار و پرکاربرد سنگ گرانیت، سنگ گرانیت نهبندان است. این سنگ اغلب در رنگ روشن عرضه می‌شود. رنگ روشن سنگ گرانیت نهبندان کاربرد آن را در نمای داخلی کاملا تثبیت می‌کند.

سنگ گرانیت نطنز نیز از دیگر سنگ‌های گرانیت پرکاربرد در ایران به شمار می‌رود. سنگ گرانیت نطنز طیف رنگی وسیع‌تری دارد. لذا کاربرد آن در قسمت‌های مختلف به صورت محسوس‌تری حس می‌شود. سایر گرانیت‌های پرکاربرد در ایران به شرح زیر هستند:

 • گرانیت تویسرکان با رنگ تیره لوکس و جذاب
 • گرانیت سبز کاهویی بیرجند با رنگ جذاب و متفاوت
 • گرانیت سبز جنگلی بیرجند به عنوان یک طرح متفاوت از سنگ‌های ساختمانی
 • گرانیت خرم دره با محبوبیت بالا و رنگ روشن
 • گرانیت گل‌پنبه ای همدان با طرحی آشنا برای بسیاری از سازندگان
 • و سایر انواع دیگر سنگ گرانیت

کاربرد سنگ گرانیت در نمای خارجی ساختمان

همان طور که ذکر شد، کاربرد سنگ گرانیت را ویژگی‌های آن تعیین می‌کند. به صورت کلی کاربرد سنگ گرانیت در نمای ساختمان، هیچ جایگاهی در این لیست ندارد. چرا که ویژگی‌های این سنگ مانع از استفاده از آن در نمای بیرونی ساختمان می‌شود. به دلیل وزن بالایی که سنگ گرانیت دارد ممکن است پس از استفاده از آن در نمای ساختمان، نمای کار شده روی سازه سقوط کند و به صورت کامل از بین برود.

کاربرد سنگ گرانیت در نمای خارجی ساختمان

همچنین به دلیل چسبندگی پایین سنگ گرانیت، با استفاده از در نمای ساختمان ممکن است برای ساکنین سازه کمی خطرناک باشد. به صورت کلی بهتر است از سایر سنگ‌ها برای نمای ساختمان استفاده شود. یکی از بهترین گزینه‌ها در کاربرد سنگ گرانیت در خارج از ساختمان استفاده برای سنگ‌فرش است. سایر کاربردهای این سنگ زیبا و جذاب در نمای داخلی ساختمان خلاصه می‌شود. در صورتی که روی پروژه از سنگ‌های گرانیت برای نمای ساختمان استفاده کرده‌اید بهتر است از پیچ و مهره برای فیکس کردن نمای سازه استفاده کنید.

کاربرد سنگ گرانیت در نمای داخلی ساختمان

همانطور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم؛ کاربرد سنگ گرانیت در نمای داخلی ساختمان خلاصه می‌شود. اولین کاربردی که می‌توان برای سنگ گرانیت نام برد، استفاده برای پله است. این سنگ زیبا یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده به عنوان پله در سازه‌های بلند است. اغلب انبوه‌سازان از سنگ گرانیت برای ایجاد سنگ‌فرش در فضای سبز یا استفاده به عنوان پوشش پله بهره می‌برند. در ساختمان‌های لوکس نیز از سنگ گرانیت به عنوان پیشخوان آشپزخانه استفاده می‌شود.

کاربرد سنگ گرانیت در نمای داخلی ساختمان در قسمت‌های اصلی خلاصه نمی‌شود. بلکه می‌توان از این سنگ برای مصنوعات سنگی نیز استفاده کرد. برای مثال سنگ گرانیت برای ساخت سنگ روشویی در سرویس‌های بهداشتی نیز کاربرد دارد. همچنین از گرانیت می‌توان به عنوان کفپوش در قسمت‌های مختلف ساختمان، دیوار پوش و سینک آشپزخانه استفاده کرد. ناگفته نماند که سنگ گرانیت برای محوطه سازی بیرون ساختمان استفاده می‌شود. سنگ گرانیت با جلوه زیبای خود در محوطه بیرون ساختمان می‌تواند زیبایی محصور کننده ای به ساختمان دهد.

کاربرد سنگ گرانیت با همخوانی با سایر مصالح ساختمانی

کاربرد سنگ گرانیت آن‌جایی مطرح‌تر می‌شود که با استفاده از این سنگ زیبا می‌توان به طرح‌های بی‌نظیری در صنعت معماری دست یافت. سنگ گرانیت را علاوه بر استفاده به عنوان یک سنگ ساختمانی می‌توان آن را یک سنگ جذاب با همخوانی با سایر مصالح شناخت. به عنوان مثال با ترکیب این سنگ با شیشه و فلز می‌توان شاهکارهایی در زمینه معماری خلق کرد. شاید در ساختمان‌های دیگر طرح‌های شاهکار معماری از ترکیب سنگ با متریال دیگر را مشاهده کرده باشید. این شاهکارها با سنگ‌های مختلفی اجرا می‌شوند و بهترین نوع سنگ برای خلق آثار هنری معماری در ساختمان گرانیت است.

کاربرد سنگ گرانیت با همخوانی با سایر مصالح ساختمانی

سخن آخر

قبل از هر چیزی در خصوص سنگ گرانیت بایستی ویژگی‌های این سنگ ساختمانی را بشناسید. سپس به سراغ کاربردهای ویژه آن بروید. مهم‌ترین نکته پس از شناخت کامل از انواع سنگ گرانیت، یافتن فروشنده معتبر در زمینه عرضه آن است. عرضه کننده‌های مختلفی در سراسر کشور وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها سنگ گرانیت مورد نظر را تامین کنید. هلدینگ مرکز سنگ با تکیه بر تجربه کارشناسان خود توانسته سهم عظیمی در تامین سنگ‌های ساختمانی در کشورمان داشته باشد. متقاضیان می‌توانند با ارتباط از طریق تماس و شبکه‌های اجتماعی از خدمات مشاوره رایگان در زمینه سنگ‌های ساختمانی بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینستاگرام با ما همراه باشید....

به روزترین و جدیدترین جشنواره ها و تخفیفات فروش سنگ های ساختمانی !!!

تکسچر رایگان سنگ

بانک تکسچر انواع سنگ های ساختمانی